C-PACS in Teleradiologija sta sorodni rešitvi. Obe omogočata izmenjavo slik med ustanovami, vsaka na drugačen način.
V tem duhu je prijava v C-PACS možna z nekaterimi Teleradiološkimi vlogami:
– »RadioloskiInzenir«
– »Zdravnik«
– »ZdravnikRadiolog«
Podlago za pridobitev ustreznih pravic za C-PACS, pridobi zdravstveni delavec z vpisom v RIZDDZ. Pravice so zabeležene v Evidenci uporabnikov eZdravja (EueZ). Več informacij o pravicah v EueZ, profesionalni kartici in KDP si lahko preberete na FAQ Varnostne sheme: https://podpora.ezdrav.si/faq/kako-omogociti-delo-s-profesionalnimi-karticami-zzzs-za-prijavo-v-spletne-aplikacije/
C-PACS in Teleradiologija sta sorodni informacijski rešitvi. Obe rešitvi omogočata izmenjavo slik med zdravstvenimi ustanovami, vsaka na drugačen način.
Pri tem je uporabljen sistem pooblastil iz Teleradiologije. Prijava v C-PACS je namreč možna z nekaterimi Teleradiološkimi vlogami:
– »RadioloskiInzenir«
– »Zdravnik«
– »ZdravnikRadiolog«
Trenutno vsaka vloga omogoča isto dejanje v C-PACS: ogled pacientove preiskave.
Nekatere vloge je potrebno dodeliti ročno – dodeli jih nadzornik vaše organizacije v EueZ. Pri izbiri krovne aplikacije za dodelitev vloge, je potrebno izbrati aplikacijo “Teleradiologija”.
Prijava v C-PACS je možna z digitalnim potrdilom. Možno je uporabiti digitalno potrdilo, ki se nahaja na profesionalni kartici (KDP ali NDP) ali KDP drugega priznanega slovenskega izdajatelja.
Več informacij o pravicah v Evidenci uporabnikov eZdravja, uporabi profesionalne kartice in digitalnih potrdilih si lahko preberete v pogostih vprašanjih: https://podpora.ezdrav.si/faq/kako-omogociti-delo-s-profesionalnimi-karticami-zzzs-za-prijavo-v-spletne-aplikacije/.
C-PACS portal je dostopen znotraj varnega zdravstvenega omrežja zNET. Za dostop do portala je potrebno v spletnem brskalniku vnesti spletni naslov https://cxero3.ezdrav.si/. Odprl se bo vstopni obrazec.
V eRecept smo v sodelovanju s Slovensko antidoping organizacijo (SLOADO) vključili novo bazo prepovedanih snovi v športu. Rešitev omogoča preverjanje ustreznosti zdravil za športnike glede na trenutno veljavno Listo prepovedanih snovi in postopkov, tako zdravnikom, ki predpisujejo zdravila, kot tudi farmacevtom, ki zdravila izdajajo. Namen je zmanjšati nenamerni doping, do katerega pride predvsem zaradi nevednosti o uporabi zdravila.
Rešitev preverja Centralno bazo zdravil v Sloveniji in jo primerja s prepovedanimi snovmi v športu na osnovi liste, ki jo vsako leto objavlja Svetovna protidopinška agencija Wada.
Organizacija Sloado je zagnala tudi mobilno in spletno aplikacijo »Preveri zdravilo«, ki je namenjena športnikom. S pomočjo aplikacije športniki lahko pred zaužitjem zdravila, ki jim ga je predpisal zdravnik ali ga je mogoče dobiti brez recepta, preverijo, ali to zdravilo vsebuje prepovedane snovi v športu.
Uporabnik lahko doda digitalno potrdilo k svojemu uporabniškemu profilu prek spodnje spletne povezave:
Dodajanje bo uspelo, če se podatki na digitalnem potrdilu ujemajo s podatki na uporabniškem profilu.
Računalnik, s katerim uporabnik dostopa do storitve, mora biti v omrežju zNET.
Če dodajanje ne uspe zaradi posebnosti digitalnega potrdila (sistemsko, ne imensko), mora digitalno potrdilo NIJZ dodati ročno.
V primeru ročnega dodajanja je potrebno izpolniti obrazec “Vloga za dodajanje certifikata uporabniškemu profilu v Varnostni shemi eZdravja”.
Izpolnjen obrazec in javni ključ digitalnega potrdila posredujte po pošti na Nacionalni inštitut za javno zdravje (za eZdravje), Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana.
V eReceptu smo v sodelovanju z MZ omogočili vpogled medicinskim sestram in nekaterim administratorjem na primarni ravni. Uporabniki lahko dostopajo do podatkov v eReceptu o predpisanih receptih in izdanih zdravilih, ne morejo pa predpisovati receptov.
Avtomatsko so te vloge dodeljene vsem novim uporabnikom, ki ustrezajo pogojem:
– imajo poklic medicinske sestre (vseh nivojev) ali zobozdravstvenega asistenta ali babice IN z VZD za splošno in družinsko medicino ali pediatrijo v zunajbolnišnični dejavnosti (SkPok/Poklic MZ: 1/12; 1/13; 1/14; 1/15; 1/17; 1/31; 1/38 in VZD = 302; 327).
– imajo poklic zdravstveno administrativno sodelavec IN VZD splošno in družinsko medicino ali pediatrijo v zunajbolnišnični dejavnosti (SkPok/Poklic MZ: 2/11 in VZD = 302; 327).
Avtomatsko smo te vloge dodelili tudi obstoječim uporabnikom, ki ustrezajo tem pogojem.
Predpogoj je pravilen vpis v RIZDDZ (Registru izvajalcev zdravstvene dejavnosti in delavcev v zdravstvu).
Poleg tega lahko začasen dostop odobri ali dodeli nadzornik organizacije.
Avtomatsko kreirane vloge so stalne (oziroma do zaključka zaposlitve), ročno kreirane vloge so začasne.