Kako lahko spremenim svoje kontaktne podatke v portalu zVEM?

Kontaktne podatke lahko uredite v spletnem portalu zVEM ali mobilni aplikaciji zVEM. V portalu zVEM kliknite na svoje ime desno zgoraj, nato izberite ‘Osebni profil’ in Urejanje kontaktnih podatkov. V mobilni aplikaciji zVEM kliknite na svoje ime desno zgoraj, nato izberite ‘Nastavitve uporabnika’ in ‘Uredi kontakte’. Odpre se meni ‘Kontaktni podatki’, kjer lahko spremenite oz. vnesete želeni podatek. Kontaktni podatek bo vnesen kot ‘nepotrjen’. Na vneseni e-naslov ali telefonsko številko boste nato prejeli geslo za potrditev kontakta. Potem ko vnesete geslo, bo kontakt označen kot ‘potrjen’.

Kako se kot državljan prijavim v portal zVEM?

Prijava v portal zVEM za državljane poteka prek storitve SI-PASS. Vsi uporabniki so ob prijavi v zVEM preusmerjeni na SI-PASS, kjer lahko za prijavo uporabijo kvalificirano digitalno potrdilo, biometrično osebno izkaznico, mobilno identiteto smsPASS ali drugo digitalno identiteto (npr. SIGOV-CA, Halcom One, Rekono). Uporabniki, ki še nimajo računa SI-PASS, ga morajo ustvariti. Uporabniki, ki imajo težave s storitvijo SI-PASS, se lahko obrnejo na pomoč uporabnikom na brezplačni telefonski številki 080 20 02.

Kako se prijavim in registriram v portal zVEM?

Za registracijo in prijavo v portal zVEM potrebujete račun SI-PASS, ki ga ustvarite tukaj https://sicas.gov.si/IdP-RM-Front/register/start.htm.

V naslednjem koraku v portalu zVEM kliknite ”Če portala zVEM še niste uporabljali, kliknite za prvo prijavo in začetek uporabe.”

V primeru prejšnjih spodletelih poskusov je potrebno izbrati ”prezri navodila” za ponovno pošiljanje potrditvene povezave.

Če uporabljate digitalno kvalificirano potrdilo, bo najbolje, da prejeto povezavo kopirate in prilepite v brskalnik, kjer ste opravili registracijo.

Če potrditveno povezavo odprete v brskalniku, kjer certifikata, ki ga želite registrirati, še niste uporabljali, bo potrebno ponoviti postopek.

Če za dostop do portala zVEM uporabljate smsPASS, izbira brskalnika ni pomembna.

Ali lahko pooblastim drugo osebo za dostop do mojih podatkov in izvajanje storitev na portalu zVEM?

Da, drugi osebi po svoji izbiri lahko podelite zVEM pooblastilo, pooblaščenec pa lahko na podlagi zVEM pooblastila vpogleduje v podatke pooblastitelja in v njegovem imenu izvaja storitve, ki jih portal zVEM omogoča. Pooblastilo lahko odda pacient, starejši od 15 let, pooblaščenec pa mora biti oseba, starejša od 18 let, ki ji ni odvzeta poslovna sposobnost oziroma ni postavljena pod skrbništvo, je vpisana v CRPP in ima možnost pridobitve digitalne identitete za dostop do portala zVEM. Za osebo, mlajšo od 15 let, lahko zVEM pooblastilo podajo njeni starši ali skrbniki, za odraslo osebo pod skrbništvom pa njen skrbnik. Več informacij o zVEM pooblastilih je na voljo tukaj.

Na kakšen način lahko oddam ali prekličem zVEM pooblastilo?

zVEM pooblastilo lahko pooblastitelj odda ali prekliče elektronsko prek portala zVEM ali po pošti, tako da pošlje v celoti izpolnjeno vlogo z overjenim podpisom na naslov NIJZ ali ZZZS. Pooblastilo bo predvidoma od julija 2025 naprej pooblastitelj lahko oddal tudi osebno, in sicer na območnih enotah NIJZ ter na območnih enotah in izpostavah ZZZS. zVEM pooblastilo bo od jeseni 2025 mogoče oddati tudi pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti . Več informacij in vloge za pooblastila najdete tukaj.

 

Kako dolgo velja zVEM pooblastilo?

Pri oddaji pooblastila lahko pooblastitelj določi poljubno obdobje veljavnosti ali brez določenega datuma veljavnosti (do preklica). zVEM pooblastilo lahko pooblastitelj kadarkoli prekliče. Pooblastilu se lahko kadarkoli odpove tudi pooblaščenec. Več informacij je na voljo tukaj.

Kaj je SiNCP?

SiNCP (Slovenian National Contact Point for eHealth) je nacionalna kontaktna točka za e-zdravje za podporo čezmejni izmenjavi zdravstvenih podatkov znotraj EU, ki omogoča varen in enostaven dostop do bistvenih pacientovih zdravstvenih podatkov pri zdravstveni obravnavi ali izdaji zdravil v lekarnah, kadar je pacient deležen zdravstvenih storitev ali prejema zdravila zunaj svoje matične države.